İnternet Protokolleri Nedir?

İnternet Protokolleri Nedir?

2019, Sep 14    

Çoğu kişi “İnternet” hakkında konuştuğunda, gerçekten bahsettiği şey World Wide Web’dir. İnternet aslında birçok farklı bileşenden oluşmaktadır. Bileşenlerin bazıları FTP gibi yaygın olarak bilinirken, diğerleri Gopher ve Telnet gibi tanıdık gelmiyor.

İnternet protokolleri

İnternette Elektronik Posta (e-posta), Dosya Aktarım Protokolü (FTP), HTTP (World Wide Web), Haberler (veya Usenet), Gopher ve Telnet dahil olmak üzere birçok protokol kullanılır. Bunların her birinin kendi standardı ve kullanımı vardır.

Elektronik posta

E-posta protokolüne dahil üç ayrı protokol vardır. SMTP (Basit Posta Aktarım Protokolü), IMAP (İnternet İleti Erişim Protokolü) ve POP3 (Postane Protokolü 3). SMTP, posta göndermek için kullanılan bir protokoldür, IMAP ve POP3 ise almak için kullanılır. Neredeyse tüm İnternet servis sağlayıcıları bu üç protokolü de destekler. Ancak çoğu sağlayıcı için en popüler kurulum, almak için POP3 kullanırken posta göndermek için SMTP kullanmaktır.

Ftp Protokolü

Dosya Aktarım Protokolü veya FTP, bir dosyayı bir bilgisayardan diğerine aktarmanın bir yoludur. FTP, bir web sayfasını bir web sunucusuna yüklemek için kullanılır, böylece World Wide Web’de görülebilir. FTP kullanmak için genellikle istemci adı verilen özel bir program gerekir.

HTTP (Dünya Çapında Ağ)

Köprü Metni Aktarım Protokolü veya HTTP, web sayfalarının bir web tarayıcısında gösterilmesine izin vermek için web sunucusu tarafından kullanılan protokoldür. Web tarayıcınızın adres çubuğuna bakarsanız, ziyaret etmek istediğiniz adresi yazdığınız yer, adresin önünde “http: //” ön ekine sahiptir. Çoğu web tarayıcısı, web sayfalarını görüntülemenin yanı sıra FTP’ye de sahip olduğundan, http, tarayıcıya ne tür bilgiler bekleyeceğini bildirir.

News (veya Usenet) Protokolü

Ağ Haber Aktarım Protokolü (NNTP), Usenet yayınlarını sunmak için kullanılır. Usenet, birçok web sitesinin sahip olduğu forumlara benzer. Usenet, belirli şirketlere adanmış forumların yanı sıra geniş bir konu yelpazesine sahip forumlara da sahiptir. Usenet birkaç alana bölünmüştür. Usenet’te yer alan forumlardan bazıları comp. bilgisayarla ilgili konuların tartışılması için, sci. Bilimsel konuların tartışılması için, rec. rekreasyonel faaliyetlerin tartışılması (örneğin oyunlar ve hobiler) ve konuşma. din ve politika gibi çekişmeli konuların tartışılması için.

Gopher

İnternetin bir diğer aracı da malzemenin nerede olduğunu bilmeden bilgiye göz atmanızı sağlayan menü tabanlı bir program olan Gopher’dir. Bir kaynak listesi aramanıza izin verir ve ardından materyali size gönderir.

Telnet

Telnet, tıpkı orada olsanız yaptığınız gibi uzaktaki bir bilgisayarda oturum açmanıza izin verir. Öyleyse, eğer önünde oturuyor olsaydı, uzaktaki bilgisayardan çalıştırabileceğiniz herhangi bir komut, giriş yaptığınız bilgisayardan da uzaklaşırdı.