Php Programlama Dili Nedir?

Php Programlama Dili Nedir?

2019, Sep 11    

Php Programlama Dili nedir?

Öncellikle tarihsel gelişiminden, kronolojik olarak yapılandan bahsetmeyeceğim. Php hakkında önemli bilgilere, neler yapabileceğinize, neler yapamayacağınıza değineceğim, anlatacağım.

Php, sunucu tarafında yorumlanarak çalışan php’nin 8. sürümünden sonra ise JIT ( Just In Time ) teknolojisi ile kısmen derlenerek performans artırmayı hedefefeyen bir programlama dilidir.

JIT NEDİR?</br> JIT (Just-in-time compilation; dinamik çeviri olarak da bilinir;) bilgisayar kodunu çalıştırmanın bir yoludur.Yürütülmeden önce bir program yürütülürken çalışma zamanında derleyici içerir. Genellikle bu, kaynak kodu ve daha sonradan makine diline bytecode kod çevirisini içerir ve bu kod doğrudan doğruya çalıştırılır.Bir JIT derleyicisi uygulayan bir sistem genellikle yürütülen kodu sürekli olarak analiz eder, daha sonra derleme veya tekrar derlemeden elde edilen hızlanmanın bu kodun derlenmesinin yükünden daha ağır olacağı kod bölümlerini tanımlar. JIT derlemesi, makine koduna çevirı için iki geleneksel yaklaşımın birleşimidir - zamanında hazırlama derlemesi (AOT derlemesi) ve yorumlayıcı. Her ikisini de bazı avantaj ve dezavantajlarını birleştirir. Kabaca, JIT derlemesi, yorumlayıcı esnekliği ile derlenmiş kodun hızını, bir yorumlayıcının yükü ve derlemenin ilave yükü ile birleştirir. JIT derlemesi dinamik derlemenin bir biçimidir ve dinamik yeniden derleme gibi uyarlanabilir optimizasyona izin verir. Bu nedenle teori olarak JIT derlemesi statik derlemeden daha hızlı yürütülebilir. Yorumlama ve JIT derleme, çalışma zamanı sistemi geç veri türlerini işleyebileceğinden ve güvenlik garantilerini uygulayabildiğinden dinamik programlama dilleri için özellikle uygundur. Kaynak : Wikipedia

Php ile ne yapabilirsiniz?

Php portföy ( Kişisel Web Sayfası ) , e-ticaret siteleri, İçerik yönetim sistemleri gibi projeler yapabilirsiniz. Sektördeki birçok lider firma php ile çıkış yapmıştır.

Sizde aynı çıkışı beklmeyin. Startup için bir dil arıyorsanız Go dili nedir? adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Php ile aslında çok çeşitli projeler yapılabilir çünkü açık kaynak dünyasında epey fazla ilgi gören bir dildir. Çeşitli kütüthanelere, frameworklere sahiptir. Bu yüzden uç projeleri yaparken illaki aradığınız desteğqe dolaylı olarak sahip olursunuz.

Php ile neler yapamazsınız.

Php’nin 8. sürümü çıkana kadar verimlilik gerektiren projelere atılmanızı pek önermem.

Yapılamaycakları yazmaya müşendiğim için aşagı listeliyorum.

  • Mobil uygulama geliştiremezsiniz.
  • Desktop (Masaüstü ) uygulama geliştiremezsiniz.
  • Eşzamanlı mesajlaşma uygulaması yapmamalısınız.(Linç etmeyin)
  • İşlenmemiş verilerin yönetimi yapmayın.(Bu iş için Perl veya Python var)

Aklıma anca bunlar geldi eklememi istedikleriniz varsa yorum atabilirsiniz.

Tekerleği yeniden icat etmeyin

PHP uzun süredir buralarda olmuştur, web siteleri daha da uzun süredir yapılmaktadır. Şansınız, yapmanız gereken her neyse, birisinin daha önce yapmış olmasıdır. Destek için başkalarına yaslanmaktan korkma, Github senin arkadaşın, Composer senin arkadaşın, Packagist senin arkadaşın.

Kaydedicilerden renk manipülasyon araçlarına, profilleyiciden birim test çerçevelerine, Mailchimp API’lerinden Twitter Bootstrap’a kadar her şey bir düğmeye basılarak kullanılabilir (veya bir komut yazarak), bunları kullanın!

Temiz kod yazin.

Amacınız, niyetlerinizi en açık şekilde ifade eden zarif kod yazmak olmalıdır. Çok seviyeli üçlü mantık ve diğer zekâyı kullanarak her şeyi bir harf değişkenine kısaltarak her bir sayfa yükünden 0.01 saniye daha fazla tıraş yapabilirsiniz, ancak bu gerçekten kendinize ve etrafınızdaki herkese neden olacak baş ağrılarıyla karşılaştırıldığında hiçbir şey değildir. sen.

Değişkenlerinizi uygun şekilde adlandırın, kodunuzu belgeleyin, kısalık yerine açıklığı seçin. Daha da iyisi, çok fazla satır içi yoruma gerek kalmadan, kendisini aşağı yukarı belgeleyen standartlaştırılmış nesne yönelimli kod kullanın